DUYURU & HABER DETAYI

Gayrimenkul Alım Satımlarında Verilen Vekâletler

Emlak alım satımı esnasında vekâlet verirken uzman görüşlerinin dikkate alınması gerekiyor.

İzmir Barosu avukatlarından Arsin Demir, vatandaşları uyardı. Gayrimenkul alım satımı yaparken verilen vekâletlerin alanında uzman bir avukat gözetiminde yapılması konusuna dikkat çeken Demir, yaşanması muhtemel sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Gayrimenkul alıp satarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında vekâletname konusu geliyor. Kötü niyetli kişilerin yapacağı suiistimal, bir ömür boyu edinilen birikimlerin avcunuzun içinden kayıp gitmesine neden olabilir.

Gayrimenkul alım satımında verilen vekâletnamenin içeriğine özel önem verilmesi gerekiyor. Birden fazla gayrimenkule sahip olanların sadece bir tanesi satmak için vekâlet vermesi halinde hazırlanan evrakın geniş yetkiler içermemesi gerekiyor. Bu konuya hassasiyet gösterilmemesi halinde bütün gayrimenkullerin elinizden çıkması söz konusu olabilir.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken, vekâlet verirken evrakın mutlaka gayrimenkul hukuku konusunda uzmanlaşmış bir avukat gözetiminde hazırlanması olmalıdır.

Gayrimenkul satarken yapılacak ufak bir hata bütün birikimlerin sıfırlanmasına neden olabilecek sonuçlar doğurabilir. Vekâlet bir gayrimenkul alımı için veriliyorsa bu aşamada da alınan taşınmazın üzerinde bir ipotek veya şerh bulunup bulunmadığının incelenmesi de uygun olur. Alım veya satım işlemlerinin konusunda uzman bir hukukçu tarafından veya gözetiminde yapılması pek çok sorunun ortadan kalkmasına imkân verir.

Vekâlet Kimlere Verilebilir?

Vekâlet istenen kişiye verilebilir. Sürecin konusunda uzman bir avukat gözetiminde ilerlemesi uygun olacaktır. Vekâlet hazırlığı aşamasında; İl, ilçe, ada ve parsel bilgilerin yer alması ve işlemlerle yetkili kişinin isminin doğru, net ve eksiksiz bir şekilde belirtilmesi gereklidir. Açık ve sınırlayıcı ifadeler yaşanabilecek sıkıntıların önünü keser.

Sadece satış için verilen vekâlet değil aynı zamanda alım için verilen vekâlet te önemlidir. Alım yapılacak kişinin birden fazla gayrimenkulü olabilir. Bu aşamada istediğiniz konut yerine farklı bir emlakla karşılaşabilirsiniz. Belediye ve tapuda inceleme yapılırken, tapuda gösterilen alım ve satım bedelleriyle konut kredisi için çekilen rakam arasında uçurumlar olmamasına dikkat edilmelidir. Düzenli, ayrıntılı ve sınırlı yetkilendirme yapan vekâlet ler sayesinde istenmeyen sorunların önüne geçilebilir.

ACAR HOMES ALANYA REAL ESTATE AGENCY